Jak przygotować się do udanego triathlonu rowerowegoTriathlon to test siły, wytrzymałości i psychicznego hartu ducha. Kiedy dodamy do tego kolejny element - jak jazda na rowerze - triathlon staje się jeszcze większym wyzwaniem. Wielu sportowców, którzy dopiero wkraczają w świat triathlonu, odrzuca pomysł dodania do swojego wyścigu segmentu rowerowego. Jednakże, jeśli jest to zrobione poprawnie, wyścig skoncentrowany na rowerze może zaoferować pewne wyjątkowe korzyści. Jeśli masz niewielkie doświadczenie z triathlonem i wahasz się przed podjęciem kolejnego sportowego wyzwania, zrozumiałe jest, dlaczego możesz być niechętny do podjęcia nowego rodzaju triathlonu, który obejmuje rower jako jeden z jego elementów.Jednak, gdy dowiesz się więcej o tym, co jest zaangażowane w tego rodzaju wyścigu, prawdopodobnie zobaczysz, że ma wiele zalet w stosunku do tradycyjnego stylu bieg-swim-run imprezy triathlonowej. Oto jak możesz przygotować się do udanego triathlonu rowerowego.

Dlaczego warto trenować do triathlonu skoncentrowanego na rowerze?

W zależności od tego, gdzie mieszkasz i/lub ile czasu chcesz poświęcić na trening, wyścigi typu run-swim-run mogą być trudne do zdobycia. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie triathlony są równe. Jeśli jesteś zainteresowany rywalizacją, ale chcesz skupić się na jednym konkretnym obszarze wyścigu i ułatwić sobie wejście w sport przy mniejszym zaangażowaniu, triathlon skoncentrowany na rowerze jest świetną opcją.

Triathlon rowerowy pozwala Ci umieścić całą swoją energię w jeździe na rowerze i budowaniu siły i wytrzymałości w tym jednym obszarze. Ponieważ nie musisz dopasowywać tak dużej ilości treningów do swojego harmonogramu, możesz być w stanie trenować i ścigać się częściej. Może to być niezwykle pomocne, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z triathlonem. Ponieważ większość triathlonów zawiera kolarstwo jako jedno z wydarzeń, będziesz miał przewagę nad innymi początkującymi sportowcami, którzy dopiero przyzwyczajają się do pływania i biegania.

Buduj mięśnie nóg

Jazda na rowerze jest najbardziej wymagającym aspektem triathlonu skoncentrowanego na rowerze. Dlatego ważne jest, abyś zbudował mięśnie nóg, abyś mógł pedałować dłużej i mocniej niż podczas typowego triathlonu typu bieg-pływanie-bieg.

Jeśli jesteś początkujący w jeździe na rowerze, zacznij od zwiększenia ogólnego poziomu sprawności poprzez jazdę przez około 30 do 45 minut dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeśli chcesz przejść na trening skoncentrowany na rowerze, upewnij się, że zajmujesz się słabymi stronami swoich umiejętności kolarskich. Na przykład, jeśli masz problemy z pokonywaniem wzniesień lub utrzymaniem właściwej kadencji, poszukaj trenera kolarstwa, który pomoże Ci poprawić te obszary.

Dowiedz się, jak przechodzić

Przejście z jazdy na rowerze do biegania to najważniejsza umiejętność, jaką musisz nabyć w przypadku triathlonu skoncentrowanego na rowerze. Ponieważ prawdopodobnie będziesz zmęczony po jeździe na rowerze, musisz ćwiczyć efektywne przejścia z jazdy na rowerze do biegu, aby nie tracić czasu podczas wyścigu.

Jeśli jesteś początkujący w kolarstwie, możesz zacząć od stosunkowo prostej procedury przejścia. Być może będziesz musiał dostosować swoją strategię w miarę doskonalenia swoich umiejętności kolarskich w trakcie treningu. Upewnij się, że ćwiczysz przejścia zarówno na rowerze szosowym jak i górskim, jeśli planujesz ścigać się na obu typach rowerów.

Zakup sprzętu na dzień wyścigu

Kiedy już ukończysz swój trening i masz za sobą kilka wyścigów, możesz zacząć skupiać się na zdobywaniu sprzętu, który będzie Ci potrzebny do ukończenia udanego triathlonu na rowerze.

  • Buty kolarskie - Buty kolarskie są zaprojektowane tak, aby zapewnić wsparcie dla kostek, kolan i łydek. Jeśli nie posiadasz jeszcze żadnej pary, możesz kupić niedrogie buty kolarskie dla początkujących.

  • Spodenki kolarskie - spodenki kolarskie są zaprojektowane tak, by przylegały do ciała, dzięki czemu nie odczuwasz dyskomfortu ani otarć podczas jazdy. Są one również zaprojektowane tak, by odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry, co pomaga utrzymać chłód i suchość podczas wyścigu.

  • Kombinezon kolarski na całe ciało - kombinezon kolarski na całe ciało zapewnia ochronę przed otarciami podczas wyścigu. Chroni również przed wiatrem i deszczem oraz nadmiarem ciepła, dzięki czemu możesz skupić się na pedałowaniu bez zbędnego rozpraszania się.

  • Kask i rękawiczki - Kask jest wymagany we wszystkich rodzajach kolarstwa, więc upewnij się, że znasz przepisy dotyczące kasków obowiązujące w wyścigach, w których planujesz wziąć udział. Rękawiczki mogą ochronić Twoje ręce przed żywiołami i zapewnić warstwę amortyzacji pomiędzy Twoimi rękami a kierownicą.

Naucz się pływać podczas jazdy na rowerze

Jeśli nigdy nie przepłynąłeś żadnego okrążenia w swoim życiu, możesz być onieśmielony myślą o pokonaniu odcinka pływackiego podczas jazdy na rowerze. Jednak dzięki kilku pomocnym wskazówkom, możesz sprawić, że przejście z jazdy na rowerze do pływania pójdzie gładko.

  • Ćwicz pływanie w butach kolarskich - Buty kolarskie są zaprojektowane tak, aby można było ich używać w wodzie i poza nią, więc nie musisz ich zdejmować przed wejściem do wody. To pomoże Ci przyzwyczaić się do pływania w butach.

  • Ułatw sobie pracę ramion - Niektórzy sportowcy, którzy nie są przyzwyczajeni do pływania w butach kolarskich, mają tendencję do zbytniego wykorzystywania ramion podczas pływania. Może to prowadzić do obolałych mięśni i skurczów.

  • Jazda na rowerze do wody - Jeśli Twój wyścig rozpoczyna się na lądzie, a następnie przechodzi do wody, możesz przejechać na rowerze do wody, zanim zaczniesz pływać. Pomoże Ci to uspokoić nerwy, oczyścić głowę i nabrać właściwego nastawienia na resztę wyścigu.

Triathlon skoncentrowany na rowerze to wyczerpujące wyzwanie sportowe przeznaczone dla sportowców, którzy chcą sprawdzić swoją siłę i wytrzymałość. Zanim weźmiesz udział w triathlonie, który zawiera segment rowerowy, ważne jest, abyś przygotował się fizycznie i psychicznie do czekającego Cię wyzwania. Zacznij od zwiększenia ogólnego poziomu sprawności fizycznej poprzez jazdę przez około 30 do 45 minut dwa lub trzy razy w tygodniu. Kiedy już poczujesz się komfortowo podczas jazdy na rowerze, ćwicz jazdę na rowerze mając na sobie sprzęt wyścigowy. Na koniec upewnij się, że ćwiczysz jazdę na rowerze do wody, korzystając ze wskazówek przedstawionych powyżej. Kiedy nadejdzie czas, będziesz gotowy, aby zmierzyć się z nowym wyzwaniem triathlonowym z pewnością siebie.