Jak grać w tenisa: 6 porad, które pomogą Ci wygrać gręKiedy po raz pierwszy zaczynasz grać w tenisa, może się to wydawać niemożliwe. Przy tak wielu rzeczach do zapamiętania i różnych zasadach do nauczenia się, łatwo jest stać się przytłoczonym. Ale nie martw się - wszyscy przechodziliśmy kiedyś przez ten sam etap! Dobra wiadomość jest taka, że opanowanie gry w tenisa nie jest nauką o rakietach. Wystarczy trochę czasu i praktyki. Kiedy już opanujesz podstawy, przekonasz się, że z każdą sesją będzie coraz łatwiej. Oto 6 wskazówek, jak grać w tenisa jak zawodowiec. Czytaj dalej, aby poznać cenne sztuczki, które sprawią, że Twoja gra od zera do bohatera w krótkim czasie...

Decyduj się na swój styl gry w tenisa

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz grać w tenisa, musisz zdecydować się na styl gry. Pomoże Ci to zidentyfikować Twoje mocne i słabe strony, co pozwoli Ci ćwiczyć i poprawiać rzeczy, które wymagają więcej praktyki. Nie musisz też wybierać tylko jednego stylu. Bycie elastycznym w swoim stylu pomoże utrzymać twoją grę nieprzewidywalną, co sprawi, że będziesz trudniejszym graczem do pokonania! Oto najczęściej spotykane style gry.

  • Agresywny - agresywny gracz będzie chciał obezwładnić swojego przeciwnika poprzez uderzanie mocnych strzałów. Prawdopodobnie będzie miał silny serw i niższą ocenę pracy stóp.

  • All-Rounder - Gracz wszechstronny gra kombinacją różnych uderzeń. Prawdopodobnie ma dobrze rozwinięty zestaw mocnych i słabych stron.

  • Defensywny - Gracz defensywny stara się wygrywać punkty, używając różnych uderzeń typu slice i lob, aby utrzymać piłkę z dala od przeciwnika. Prawdopodobnie będzie miał dobrą ocenę pracy stóp.

  • Serves-to-Win - Gracz, który serwuje do wygrania, będzie starał się wygrywać punkty przy pierwszym podaniu. Prawdopodobnie będzie miał silny serw i niższą ocenę pracy stóp.

Nie bój się swingu!

Nie bój się zamachnąć! Być może jesteś bardziej pewny siebie przy bardziej defensywnym stylu gry, ale nie bój się wykonywać wielkich uderzeń, jeśli masz ku temu okazję. Podchodzenie do siatki jest zawsze dobrym rozwiązaniem, a najlepsze volleye możesz ćwiczyć, gdy nie grasz prawdziwego meczu. Najlepsze mecze tenisowe to często te, w których gracze idą na całość! Nie graj zbyt ostrożnie, ale wykonuj uderzenia, które wiesz, że możesz wykonać. To pomoże uczynić mecz bardziej ekscytującym dla Ciebie i Twojego przeciwnika.

Obserwuj swoją pracę stóp

Jeśli grasz przeciwko przyjacielowi, a nie przeciwnikowi sterowanemu przez komputer, możesz spróbować wycelować w słabszą pracę stóp swojego przeciwnika. W ten sposób utrudnisz swojemu przeciwnikowi poruszanie się po korcie i oddawanie Twoich strzałów. Możesz wycelować w słabszą pracę stóp przeciwnika, określając, który konkretny strzał utrudnia mu poruszanie się lub oddanie strzału. Więcej o tym, które strzały należy stosować, przeczytasz w naszym artykule na temat różnych rodzajów strzałów w tenisie.

Nie zapomnij oddychać!

Kiedy grasz mecz, może być kuszące, aby wziąć głęboki oddech i trzymać go przez cały czas. Choć może się to wydawać dobrym pomysłem, nie jest to zbyt zdrowe. Musisz przyjmować tlen, aby utrzymać wysoki poziom energii. Pomoże Ci to również zachować koncentrację i relaks. Nie musisz brać głębokich oddechów podczas każdego punktu. W rzeczywistości może to być trochę przytłaczające. Zamiast tego, spróbuj wziąć głęboki oddech co 5 punktów. To pomoże Ci zachować energię i koncentrację przez cały mecz.

Tenis to gra rozgrywana na korcie, ale być może nie zdawałeś sobie sprawy, jak ważny jest sam kort! Kort może wpłynąć na Twoją grę w tenisa na wiele sposobów. Na przykład, kort twardy będzie bardziej odbity niż kort gliniany. Oznacza to, że piłka tenisowa, która odbije się od kortu twardego, poleci dalej niż gdyby była grana na korcie glinianym. Możesz wykorzystać kort, na którym grasz, aby pomóc sobie w grze. Jeśli grasz na twardym korcie, staraj się uderzać swoje strzały nieco wyżej. Pomoże to utrzymać piłkę odbijającą się zbyt daleko i wychodzącą na zewnątrz. Jeśli grasz na glinie, spróbuj uderzyć piłkę niżej. Pomoże to zapewnić, że piłka nie będzie podróżować zbyt daleko.

Uwaga kluczowe wskaźniki

Czasami kort nie będzie twoim największym wrogiem. Zamiast tego, będą to twoje własne nerwy! Postaraj się pozostać zrelaksowany i skupiony. Aby to zrobić, musisz nauczyć się czytać wskazówki, które daje Ci przeciwnik. To pomoże Ci przewidzieć ich następny ruch i zapewni Ci większą szansę na odpowiednią reakcję. Oto kilka kluczowych wskaźników, na które należy zwrócić uwagę.

  • Oddech - Jeśli Twój przeciwnik ciężko oddycha, prawdopodobnie jest zdenerwowany. Jeśli to zauważysz, postaraj się wykorzystać sytuację i grać bardziej agresywnie.

  • Praca stóp - Jeśli obaj siedzicie przy siatce, często można stwierdzić, jak porusza się twój przeciwnik po jego pracy stóp. Jeśli porusza się powoli, może próbować ukryć swój następny strzał. Jeśli porusza się szybko, może próbować przyspieszyć zdobycie punktu. Możesz zdecydować jak zareagować w zależności od swojej strategii.

  • Pozycja - To gdzie stoi twój przeciwnik może być również wskaźnikiem. Jeśli stoi przed linią bazową, może planować uderzenie drop volleya. Jeśli stoi blisko siatki, może planować uderzenie zwycięskiego volleya.

  • Pozycja rakiety - Spróbuj odgadnąć, gdzie Twój przeciwnik uderzy piłkę po pozycji swojej rakiety. Jeśli trzymają rakietę blisko górnej części strun, mogą planować uderzenie lobem. Jeśli trzymają rakietę blisko uchwytu, mogą planować uderzenie krótkiego strzału.

Jest powód, dla którego ludzie tak bardzo kochają tenis - to niesamowicie zabawny sport! Kiedy wiesz, jak grać poprawnie, to jest więcej niż tylko sport, który robisz dla ćwiczeń - to może być rzeczywiście świetny sposób, aby zmniejszyć stres i bawić się z przyjaciółmi. Nie pozwól, aby Twoja pierwsza gra była Twoją ostatnią. Zamiast tego zastosuj się do tych 6 wskazówek, które pomogą Ci poprawić swoją grę i wygrać więcej meczów!