Pięć wskazówek dotyczących jazdy na rowerze w zimieWiele osób kocha życie na świeżym powietrzu i czuje się niekompletnie, gdy dni stają się krótsze, a pogoda coraz chłodniejsza. Jazda na rowerze to świetny sposób na utrzymanie aktywności w zimie, ale nie zawsze łatwo jest wyjść na zewnątrz. Ryzyko odmrożeń, zmarzniętych palców, mokrych dróg i ciemnych wieczorów sprawia, że jazda na rowerze zimą jest wyzwaniem, w którym kolarze muszą myśleć z wyprzedzeniem i odpowiednio spakować swój zestaw. Ale gdy już założysz rękawiczki i sprawdzisz widoczność, nic nie stoi na przeszkodzie, by ruszyć na szlaki. Oto pięć wskazówek dotyczących jazdy na rowerze zimą.

Dostosuj opony rowerowe do warunków

Istnieją trzy główne czynniki, które wpływają na przyczepność opony rowerowej na drodze:

1. Rodzaj nawierzchni,

2. Ciśnienie w oponach,

3. Stan bieżnika opony

Rodzaj nawierzchni jest ważny, ponieważ decyduje o tym, jak duże jest tarcie między oponą a drogą. Na przykład na mokrej nawierzchni opony będą miały większą przyczepność niż na suchej, ponieważ woda jest bardziej śliska niż piasek czy brud. Jeśli masz szorstką nawierzchnię, taką jak żwir lub piasek, opony będą miały mniejszą przyczepność niż na asfalcie lub betonie, ponieważ trudniej jest im utrzymać przyczepność na tych nawierzchniach. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować opony rowerowe do rodzaju nawierzchni, z którą będą się stykać najczęściej: jeśli jeździsz na rowerze

Mokra pogoda i zamarznięte drogi to najgorszy wróg rowerzysty, więc upewnij się, że przygotowałeś swój rower na zimno, wymieniając opony przed pierwszym mrozem. Jeśli używasz opon szosowych, które mają twardą mieszankę gumową, szybko zamarzną, gdy zacznie padać deszcz i będziesz miał problemy z uzyskaniem przyczepności. Jeśli jeździsz po mokrym lodzie, jesteś bardziej narażony na poślizg i upadek, co może spowodować poważne obrażenia. Śnieg lub lód może również zatkać klocki hamulcowe i spowodować ich przegrzanie, co może być przyczyną wypadku.

Sprawdź swoje hamulce

Jeśli pogoda ma pozostać sucha, możesz nadal używać swoich letnich opon, ale warto sprawdzić hamulce przed wyruszeniem w drogę. Zimowa pogoda może spowodować zamarzanie hamulców, więc upewnij się, że usunąłeś wszelkie zanieczyszczenia i upewnij się, że klocki nie mają żadnych osadów. Jeśli zauważysz, że na klockach jest rdza, wymień je jak najszybciej. Gdy zrobi się chłodniej, zastosuj środek przeciw zamarzaniu lub odrobinę wody, aby zapobiec zamarzaniu hamulców.

Chroń swoje kończyny

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania, jeśli chodzi o zimową jazdę na rowerze, jest ochrona kończyn. Twoje dłonie, palce, uszy i palce u nóg mogą ulec odmrożeniu w ciągu zaledwie kilku minut, więc ważne jest, aby zachować ciepło. Nie ma nic bardziej żałosnego niż jazda z odmrożonymi palcami, więc upewnij się, że masz parę dobrych zimowych rękawiczek, które są wiatroszczelne i wodoodporne. Rajstopy świetnie utrzymują ciepło w nogach, a wodoodporna kurtka i nieprzemakalne buty mogą chronić inne wrażliwe części ciała. Istnieje wiele różnych rodzajów odzieży, więc upewnij się, że przeprowadzisz badania i znajdziesz odzież, która najbardziej Ci odpowiada.

Ubierz się i używaj świateł

Dłuższe zimowe wieczory wydają się idealną okazją do jazdy na rowerze w późniejszych godzinach, ale musisz mieć pewność, że jesteś bezpieczny. Potrzebujesz świateł na rowerze i upewnij się, że masz na sobie odzież o wysokiej widoczności. Jeśli jeździsz na rowerze w deszczową pogodę, potrzebujesz dodatkowej odzieży, aby utrzymać ciepło i upewnić się, że pozostajesz suchy. Jeśli jeździsz w deszczu, ważne jest, aby rower był suchy i czysty, ponieważ łatwiej ulega rdzy. Różne rodzaje błota mogą zamarzać na rowerze i być bardzo trudne do usunięcia, gdy jest chłodniej, a nie chcesz mieć do czynienia z zamarzniętym błotem.

Nie bój się robić przerwy

Jeśli pogoda jest wyjątkowo zimna, powinieneś przestać jeździć na rowerze i znaleźć bardziej odpowiednie zajęcie w domu. Ważne jest, aby przedłożyć swoje zdrowie nad hobby i pamiętać, że nie ma wstydu w robieniu sobie przerwy w miesiącach zimowych. Jeśli musisz jeździć na rowerze w ekstremalnych warunkach pogodowych, upewnij się, że stosujesz dodatkowe środki ostrożności i staraj się znaleźć miejsce, w którym możesz się rozgrzać po kilku minutach. Dmuchanie na ręce co jakiś czas nie pomoże, ale możesz też wypróbować ogrzewacze do rąk lub rękawice z wbudowanymi wkładkami grzewczymi.

Jazda na rowerze w zimie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem i jest doskonałym sposobem na uzyskanie kondycji i zdrowia. Nie ma powodu, dla którego nie możesz kontynuować jazdy na rowerze w zimie, ale musisz pamiętać, aby być przygotowanym i zapewnić sobie bezpieczeństwo i ciepło. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz cieszyć się wspaniałymi warunkami zewnętrznymi przez cały rok.