Hokej: Przewodnik dla początkujących do gry w hokejaHokej na trawie to jeden z najszybszych i najbardziej dynamicznych sportów drużynowych. Jego tempo jest szybkie, wybuchowe i pełne intensywnych zagrań. Choć na pierwszy rzut oka zasady mogą wydawać się skomplikowane, hokej na trawie jest w rzeczywistości bardzo prostą grą, która wymaga od zawodników ciągłego przyspieszenia i świadomości. Jeśli kiedykolwiek chciałeś nabrać formy lub spróbować czegoś nowego, hokej jest dla Ciebie! Dzięki przystępnym kosztom sprzętu i minimalnym wymaganiom przestrzennym, hokej na trawie jest sportem dostępnym dla ludzi w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Nowi gracze mogą rozpocząć naukę podstaw w zaledwie 30 minut z małą grupą przyjaciół lub członków rodziny. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o grze w hokeja na trawie.

Podstawy Field Hockey'a

W hokeju na trawie gracze używają kijów, aby uderzyć małą piłkę, zwaną "krążkiem", przez pole do bramki. Drużyna z największą ilością bramek na koniec meczu wygrywa. Gracze noszą sprzęt ochronny, w tym kask i ochraniacze na kolana. W hokeja na trawie gra ponad 100 krajów i jest to popularny sport w wielu rejonach, w tym w Kanadzie, Holandii, Anglii, Australii, Azji Południowej i części Karaibów.

Pole hokejowe jest długie i wąskie, z mniejszym obszarem w kształcie litery "D" w środku. Słupki bramki są oddalone od siebie o 6 metrów, a odległość między środkami bramek wynosi 8 metrów. Drogą może być każda naturalna powierzchnia trawiasta, taka jak łąka lub boisko do piłki nożnej. Nie ma stałych wymiarów pola.

Sprzęt

Dwa kije do hokeja na trawie są jedynym sprzętem wymaganym do gry w hokeja na trawie. Kompozytowe kije są najlepszym wyborem, ponieważ są lekkie i odporne na złamania. Są jednak droższe niż drewniane kije. Wybierz parę z krzywą, która pasuje do Twojego poziomu umiejętności i stylu gry.

Piłka wykonana jest z tworzywa sztucznego i jest wystarczająco mała i lekka, aby napędzać ją kijem hokejowym. Piłki halowe są często wykonane z gumy i nieco większe niż piłki zewnętrzne. Wybierz piłkę, która ma odpowiednią wagę dla Twojego poziomu umiejętności.

Pancerz ochronny noszony w hokeju na trawie obejmuje kask, ochraniacze, rękawice i nakolanniki. Kaski do hokeja na trawie zapewniają ochronę głowy, ale nie chronią twarzy.

Słownictwo

Jak w przypadku większości sportów drużynowych, istnieje wiele terminów używanych w hokeju na trawie, które są specyficzne dla tego sportu. Oto niektóre z najczęstszych terminów używanych w tym artykule.

  • Back swing" to część uderzenia, kiedy kij gracza porusza się do tyłu przed uderzeniem piłki.

  • Forward swing" jest częścią uderzenia, kiedy kij gracza porusza się do przodu przed uderzeniem piłki.

  • Uderzenie" to rzeczywisty moment, w którym kij zawodnika uderza w piłkę.

  • Podniesienie" to akcja, gdy kij zawodnika uderza w piłkę, ale nie podnosi jej z ziemi.

  • "Pchnięcie" jest działaniem, gdy kij gracza uderza w piłkę, ale nie podnosi jej z ziemi.

Zasady gry - punktacja

Hokej na trawie rozgrywany jest pomiędzy dwoma drużynami składającymi się z 11 graczy na boisku zewnętrznym o długości dwóch boisk piłkarskich. Gra trwa 60 minut i jest podzielona na dwie 30-minutowe połowy.

Każda drużyna stara się zdobywać bramki poprzez uderzanie małej piłki zwanej "krążkiem" obok bramkarza drużyny przeciwnej i do bramki. Gol jest wart jeden punkt, a drużyna, która zdobędzie najwięcej goli, wygrywa mecz. Jeśli dwie drużyny są remisowe pod koniec meczu, gra wchodzi w dogrywkę, w której pierwsza drużyna, która strzeli bramkę, wygrywa mecz.

Podstawy gry w hokeja na trawie

Jak w każdym sporcie, istnieje wiele elementów do rozważenia przy nauce podstaw gry w hokeja na trawie. Po pierwsze, będziesz musiał znać pole gry i role każdego gracza na boisku. Pole hokejowe jest długie i wąskie, z mniejszym obszarem w kształcie litery "D" w środku. Słupki bramki są oddalone od siebie o 6 metrów, a odległość między środkami bramek wynosi 8 metrów.

Pole hokejowe jest rozgrywane przez dwie drużyny 11 graczy, a każda drużyna jest zwykle podzielona na trzech napastników, trzech pomocników i trzech obrońców. Dwóch napastników grać z przodu w pobliżu bramki, podczas gdy trzy pomocnicy grać za nimi między atakujących napastników drużyny i obrońców drużyny broniącej. Dwaj obrońcy grają za pomocnikami, blisko własnej bramki.

Strategie gry w hokeja na boisku

Oto kilka najważniejszych czynników, o których należy pamiętać podczas gry w hokeja na trawie:

  • Praca kija: W hokeju na trawie chodzi o to, aby Twój kij znalazł się na piłce i utrzymał kontrolę. Nie możesz grać w grę, jeśli nie masz kontroli nad piłką, więc musisz nauczyć się efektywnie używać swojego kija.

  • Pozycjonowanie i przewidywanie: Field hockey to gra polegająca na przewidywaniu i ustawianiu się. Aby być dobrym graczem hokeja na trawie, musisz być w stanie przewidzieć, gdzie będą Twoi przeciwnicy i dotrzeć tam jako pierwszy. Musisz również wiedzieć, gdzie są Twoi koledzy z drużyny, aby móc podać im piłkę.

  • Sprawność fizyczna: Najlepsi gracze to najsprawniejsi gracze. Hokej na trawie to sport o wysokiej intensywności, który wymaga wytrzymałości i kondycji.

  • Komunikacja: Field hockey jest sportem zespołowym i polega na komunikacji. Musisz wiedzieć, gdzie są twoi koledzy z drużyny i co robią, abyś mógł podać im piłkę.

Field hockey jest szybkim i dynamicznym sportem drużynowym. Grają w niego dwie drużyny po 11 zawodników na boisku zewnętrznym o długości dwóch boisk piłkarskich. Gracze używają kijów hokejowych, aby uderzyć małą piłkę zwaną krążkiem w kierunku bramki, aby zdobyć punkty. Gracze hokeja na trawie noszą sprzęt ochronny, w tym kask i ochraniacze na kolana.

Jeśli kiedykolwiek chciałeś nabrać formy lub spróbować czegoś nowego, hokej na trawie jest dla Ciebie! Dzięki przystępnym kosztom sprzętu i minimalnym wymaganiom przestrzennym, hokej na trawie jest sportem dostępnym dla ludzi w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Nowi gracze mogą rozpocząć naukę podstaw w ciągu zaledwie 30 minut w małej grupie przyjaciół lub członków rodziny.