Zasady gry w tenisa dla wszystkich poziomów - od początkujących do zaawansowanych graczyTenis to świetny sport dla każdego. Jest zabawą, wyzwaniem i świetnym sposobem na ćwiczenia i poznanie nowych ludzi. Zasady gry w tenisa są na tyle proste, że możesz zacząć grać od razu, ale z wystarczającą ilością strategii, abyś mógł wrócić po więcej. Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś, lub jeśli minęło trochę czasu od kiedy grałeś w tę grę, najlepszym sposobem na rozpoczęcie gry jest poznanie podstawowych zasad tenisa. Kiedy już zrozumiesz podstawowe zasady, możesz zacząć ćwiczyć i pracować nad swoją drogą od początkującego do średnio zaawansowanego gracza i wreszcie do zaawansowanego gracza.

• Kort - Kort składa się z prostokątnej powierzchni z siatką na każdym końcu. Kort ma 78 stóp długości i 27 stóp szerokości, łącznie z liniami.
  • Powierzchnia kortu - Powierzchnia może być trawiasta lub sztuczna. Korty twarde wykonane są z asfaltu lub innego materiału o wysokiej wytrzymałości. Korty gliniane wykonane są z pokruszonej cegły z gumową nawierzchnią. Korty twarde są łatwiejsze do gry, ale korty gliniane są bardziej wymagające, z mieszanką prędkości i odbicia, która jest unikalna dla gry.
  • Siatki - Każda strona siatki ma 3 stopy wysokości przy słupkach i 2 stopy wysokości w środku i jest wykonana z porowatej tkaniny. Żadna część siatki nie może być związana lub zabezpieczona.
  • Pole serwisowe - Jest to prostokątne pole po każdej stronie siatki. Pole serwisowe ma szerokość 2 stóp.
  • Zarys - Kort ma zewnętrzne granice o szerokości 4 cali i wąską linię serwisową, która rozciąga się na szerokość kortu. Po każdej stronie znajduje się również podwójna żółta linia, która wyznacza pola serwisowe.
  • Siatka - Siatka jest rozciągnięta ciasno pomiędzy słupkami na linii siatki.
  • Oznaczenia linii - Na środku każdej strony kortu znajdują się krótkie linie, zwane liniami serwisowymi.
  • Znak środkowy - Znak środkowy to mały, wysoki na 1 cal, podniesiony prostokątny znak na środku kortu.
  • Tablica wyników - Tablica wyników to duża tablica, która przewraca się z boku na bok.
  • Oznaczenia - na korcie znajdują się oznaczenia dla serwu, błędu stopy i outu.

Zasady gry na korcie tenisowym

• Gra - Gra rozpoczyna się, gdy jedna osoba serwuje piłkę nad siatką, a przeciwnik odsyła ją z powrotem. Osoba, która pierwsza wygra sześć gemów, wygrywa grę.
  • Wynik - Osoba, która wygra sześć gemów jako pierwsza, wygrywa mecz. Mecze rozgrywane są najlepiej z trzech lub pięciu setów.
  • Zasada przewagi - Jeśli zawodnik ma 2 punkty przewagi, wygrywa mecz, nawet jeśli drugi zawodnik wygra następny punkt.
  • Zasada "let" - Jeśli piłka ląduje na siatce lub wychodzi na zewnątrz i nie ma wyraźnego zwycięzcy, piłka jest nazywana "let". Gracz, który uderzył piłkę ma prawo do kolejnego strzału.
  • Out - Gdy zawodnik nie trafi w piłkę i wyląduje ona poza kortem, punkt wygrywa drugi zawodnik.
  • Błąd stopy - Kiedy stopa gracza dotyka linii bazowej zanim piłka odbije się od niej.
  • Błąd - gdy strzał zawodnika wychodzi poza linię boiska lub uderza w siatkę.
  • Przewaga - gdy zawodnik wygrywa punkt po podaniu przeciwnika poprzez niewłaściwe zwrócenie piłki.

Punktacja w tenisie

• Pierwszą rzeczą, którą należy się nauczyć o punktacji w tenisie jest to, że gra się do sześciu gemów, a nie do trzech setów. Jeśli grasz mecz, będziesz grał do sześciu gemów; jeśli grasz seta, będziesz grał do trzech.
  • Powiedzmy, że grasz mecz i prowadzisz 5-3. Twojemu przeciwnikowi pozostały dwa serwy, a tobie jeden. Jeśli wygrają dwa następne punkty, doprowadzą do remisu przy 5:1, co oznacza, że ostatni punkt wygra mecz. Musiałby jednak wygrać trzy następne punkty, aby wygrać seta.
  • Jeśli prowadzisz 6-3 w secie, Twojemu przeciwnikowi pozostał jeden serw, a Tobie dwa. Jeśli wygrasz następny punkt, wygrasz seta. Jeżeli jednak doprowadzisz do remisu przy stanie 6-all, będziesz musiał wygrać resztę punktów w secie, aby wygrać seta.
  • Jeśli przegrywasz 6-5 w secie, wygrywasz seta, jeśli wygrasz następny punkt. Jeśli remisujesz przy stanie 6-all, musisz wygrać resztę punktów w secie, aby wygrać seta.
  • Jeśli przegrywasz 6-0 w secie, wygrałbyś seta, jeśli wygrałbyś następny punkt. Jeśli remisujesz przy stanie 6-all, musiałbyś wygrać resztę punktów w secie, aby wygrać seta.
  • Jeśli prowadzisz 5-0 w secie, wygrałbyś seta, jeśli wygrałbyś następny punkt. Jeśli remisujesz przy 5:1, musisz wygrać resztę punktów w secie, aby wygrać seta.

Uderzenia, woleje i serwy

• Bumping - Jeśli gracz uderzy piłkę, a ta dotknie siatki i spadnie na stronę przeciwnika na korcie, piłka nazywana jest letem. Drugi gracz otrzymuje kolejną szansę na uderzenie piłki.
  • Volleying - Jeśli gracz uderza piłkę i ta uderza w siatkę, ale odbija się po stronie przeciwnika, gracz wygrywa punkt.
  • Serwowanie - Osoba, która wygra rzut monetą przed meczem wybiera, kto będzie serwował jako pierwszy, drugi lub trzeci. Zawodnik, który serwuje jako pierwszy kładzie piłkę na ziemi przed linią serwisową, odbija ją i posyła nad siatką.

Techniki gry - Forehand i backhand

• Forehand - Kiedy uderzasz piłkę prawą ręką, jest to forehand.
  • Backhand - Kiedy uderzasz piłkę lewą ręką, to jest to backhand.
  • Forehand i backhand - Jeśli uderzasz piłkę lewą ręką i jest to forehand, to nadal jest to backhand.
  • Forehand i backhand - Jeśli uderzasz piłkę prawą ręką i jest to backhand, to nadal jest to forehand.

Rodzaje strzałów - Smash, drop shot i slice

• Smash - Kiedy uderzasz piłkę z dużą ilością topspinu i wbijasz ją głęboko w kort przeciwnika, to jest to smash.
  • Drop shot - Kiedy lekko uderzasz piłkę slickiem i sprawiasz, że spada ona powoli wewnątrz linii bazowej, jest to drop shot.
  • Slice - Kiedy uderzasz piłkę z dużym backspinem i wysyłasz ją powoli nad siatką, to jest to slice.
  • Podejście - Kiedy uderzasz piłkę na korcie przeciwnika, aby zbliżyć się do jego linii serwisowej, jest to podejście.
  • Lob - Kiedy uderzasz piłkę wysoko w powietrzu nad kortem przeciwnika, to jest to lob.
  • Volley - Kiedy uderzasz piłkę po tym jak odbije się ona raz lub dwa razy, jest to volley.

Tenis ziemny to bardzo wymagająca gra. Wymaga dużo strategii, szybkiego podejmowania decyzji, siły i finezji. Jest to świetny sposób, aby uzyskać w formie i zabawy w tym samym czasie. Często mówi się, że tenis to gra między dwoma osobami; tobą i twoim przeciwnikiem.

Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś w tenisa, lub jeśli minęło już trochę czasu od kiedy grałeś, najlepszym sposobem na rozpoczęcie gry jest poznanie podstawowych zasad gry. Kiedy już zrozumiesz podstawy, możesz zacząć ćwiczyć i pracować nad swoją drogą od początkującego do średnio zaawansowanego gracza i w końcu do zaawansowanego gracza.