Kompletny przewodnik po zasadach gry w tenisa - od A-ZKiedy myślisz o sportach sprzed wieków, tenis nie przychodzi Ci na myśl. Jest to jednak jeden z najpopularniejszych sportów na świecie i nie bez powodu. Zrozumienie tenisa może być trudne na pierwszy rzut oka. Jest to szybkie tempo i pełne skomplikowanych strategii i technik. Sport ma wiele niuansów, które wykraczają poza to, co widać na powierzchni. Mimo to, nauka podstawowych zasad nie jest tak trudna, gdy zrozumiesz, jak wszystko łączy się w całość. Mając to na uwadze, stworzyliśmy ten artykuł, aby służył jako ostateczne źródło informacji na temat wszystkich rzeczy związanych z tym rozrywkowym sportem.

Czym jest tenis?

Tenis to sport, w którym dwóch graczy rywalizuje ze sobą używając piłki i rakiety. Celem jest uderzenie piłki w stronę przeciwnika, nie pozwalając jej ani razu się odbić. Kort jest podzielony siatką, a każda strona kortu ma pole serwisowe. Punktem gry jest uzyskanie piłki w polu serwisowym przeciwnika. Sport ma pięć różnych typów turniejów, o długości od jednego meczu do wielu dni.

Podstawy tenisa

Jeśli jesteś nowy w tenisie, polecamy zacząć od podstaw. Są to elementy, które składają się na ten sport, w tym zasady, sprzęt i punktacja.

 • Wymiary kortu - Wymiary kortu różnią się w zależności od rodzaju rozgrywanego turnieju. Niezależnie od typu, korty mają 78 stóp długości i 36 stóp szerokości.
 • Rakiety i piłki - Każdy gracz używa rakiety do uderzania gumowej piłki. Piłka jest żółta i ma średnicę od 1,5 do 2 cali.
 • Punktacja - Tenis jest rozgrywany z zegarem, w przeciwieństwie do innych sportów. Gracze mają limit czasu, aby uderzyć piłkę, która jest nazywana punktem. Punkt jest wygrany przez gracza, który pierwszy dostaje piłkę obok innego gracza, nie pozwalając jej odbić w procesie. Gracz, który zdobędzie najwięcej punktów wygrywa mecz.
 • Pozycje - Tenis jest rozgrywany w dwóch pozycjach: single i debel. W singlu gracze rywalizują ze sobą używając tylko jednej rakiety. W deblu, dwóch graczy używa po jednej rakiecie.

Rodzaje turniejów i punktacja

Turnieje tenisowe są podzielone na pięć różnych typów, każdy z nich ma swoje własne zasady i przepisy.

 • Singiel - Jedna osoba rywalizuje z drugą. Pierwszy zawodnik, który wygra dwa sety, wygrywa mecz. Pierwszy set musi być wygrany w co najmniej sześciu gemach, a drugi w co najmniej czterech.
 • Doubles - Dwóch zawodników rywalizuje ze sobą używając po jednej rakiecie. Pierwsza para, która wygra dwa sety, wygrywa mecz. Pierwszego seta wygrywa się co najmniej sześcioma gemami, a drugi musi być wygrany co najmniej czterema gemami.
 • Mixed doubles - Gra rozgrywana z udziałem dwóch zawodników płci męskiej i dwóch płci żeńskiej. Pierwsza para, która wygra dwa sety, wygrywa mecz. Pierwszy set wygrywa się co najmniej sześcioma gemami, a drugi musi być wygrany co najmniej czterema gemami.
 • Tenis na wózkach inwalidzkich - Rozgrywany przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i zawodników sprawnych. Pierwszy zawodnik, który wygra dwa sety, wygrywa mecz. Pierwszy set musi być wygrany w co najmniej sześciu gemach, a drugi w co najmniej czterech gemach.
 • Tenis drużynowy - Gra rozgrywana przez dwie drużyny dwuosobowe i jedną drużynę trzyosobową. Pierwsza drużyna, która wygra dwa sety, wygrywa mecz. Pierwszy set musi być wygrany co najmniej sześcioma gemami, a drugi co najmniej czterema gemami.

Sprzęt do tenisa

W tenisa gra się przy użyciu rakiety tenisowej i piłki tenisowej. Rakieta służy do uderzania piłki w pole serwisowe przeciwnika. Piłka jest żółta i ma średnicę od 1,5 do 2 cali.

Niektóre turnieje wymagają od graczy używania określonego typu rakiety. Inne turnieje pozwalają graczom na dowolność w wyborze sprzętu.

Strategia i rozgrywka

Jak w każdym sporcie, w tenisie chodzi o strategię i rozgrywkę. To właśnie one oddzielają pro graczy od amatorów. Różnica w tenisie polega na jego złożoności.

Strategia to mentalny proces rozbijania gry i określania najlepszego sposobu podejścia do niej. Jest wiele sposobów, aby to zrobić w tenisie. Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić każdy gracz jest określenie, jaki typ gry chce grać. Czy jest to gra agresywna? Czy jest to gra defensywna?

Gracze muszą następnie pracować nad tym, jak dostać się do tego punktu. Czy mają kondycję i szybkość, aby biegać po boisku? Czy może muszą polegać na precyzji i umiejscowieniu swoich strzałów?

Po ustaleniu najlepszej strategii dla swojej gry, gra polega na jej realizacji. Najlepiej jest to zrobić za pomocą odpowiednich technik, ruchów i pracy stóp.

Kluczowe ruchy, by odnieść sukces w tenisie

Zanim skończymy, spójrzmy na niektóre z kluczowych ruchów używanych w tenisie. Podczas gdy te ruchy mogą wydawać się podstawowe, mają one duży wpływ na grę. Obejmują one:

 • Serw - Serwer jest pierwszą częścią gry i ważne jest, aby uzyskać przewagę od samego początku. Pierwszy serw jest również najważniejszy, ponieważ stanowi podstawę dla reszty gry.
 • Forehand - Forehand jest jednym z najważniejszych uderzeń w tenisie, ponieważ jest to strzał najczęściej używany. Uderzenie to wykonuje się wewnętrzną stroną rakiety.
 • Backhand - Backhand jest uderzany zewnętrzną stroną rakiety. Jest on nieco trudniejszy do opanowania niż forehand.
 • Volley - Volley jest uderzany, gdy piłka jest w powietrzu. Może być trudny do nauczenia i opanowania, ale jest to ważny strzał, który należy znać.
 • Overhead - Overhead jest uderzany ponad głową gracza. Jest to potężny strzał, który może być użyty zarówno z forehandu jak i backhandu.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest błąd stopy? - Kiedy zawodnik nie stoi za linią bazową podczas serwu.

Jaki jest najlepszy sposób na poprawę gry w tenisa? - Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Nie ma substytutu dla godzin spędzonych na korcie.

Co to znaczy przełamanie? - Przełamanie to sytuacja, w której zawodnik wygrywa mecz jednym punktem.

Dlaczego nazywa się to tenisem, a nie rakietą? - Nikt tak naprawdę nie wie. Niektórzy uważają, że nazwa pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego tenis stołowy.

Co to jest Wielki Szlem? - Wielki Szlem to sytuacja, w której zawodnik wygrywa wszystkie cztery główne turnieje w jednym roku kalendarzowym.

Co to jest as? - As to sytuacja, w której gracz uderza piłkę w pole serwisowe przeciwnika, nie dotykając przy tym ziemi.

Tenis to niesamowity sport. Jest pełen akcji, ma wiele różnych strzałów i może być grany przez każdego. Jednak rozpoczęcie gry w tenisa może być trudne. Mamy nadzieję, że ten artykuł posłużył jako pomocny przewodnik do nauki podstaw tenisa. Od wymiarów kortu po strategie i rozgrywkę, omówiliśmy wszystko, co musisz wiedzieć.

Teraz nadszedł czas, aby uderzyć w kort i zacząć grać!